Bezpieczeństwo infrastruktury OT
Produkty
Bezpieczeństwo IT
Infrastruktura IT i OT
Bezpieczeństwo infrastruktury OT
Bezpieczeństwo infrastruktury OT i ochrona przed zaawansowanymi zagrożeniami wymaga automatyzacji i integracji wszystkich rozwiązań zabezpieczających, ponieważ konsekwencje udanego włamania do infrastruktury krytycznej są poważne. Należy zatem je ograniczyć do minimum zapewniając organizacji odpowiedną architekturę i rozwiązania.
Ataki
Fabryki, elektrownie i inne elementy infrastruktury krytycznej są coraz częściej atakowane przez hakerów. Warto przeto wymienić te najbardziej znane, przeprowadzone w ostatnich latach:
- Stuxnet – atak na irański program nuklearny
- Włamanie do zapory wodnej w Nowym Yorku
- Atak na hutę w Niemczech
- Awaria sieci energetycznej w Ukrainie
- Zablokowanie produkcji w Merck przez ransomware
- Atak i wyłączenie amerykańskiego systemu rurociągów naftowych Colonial Pipeline
Regulacje prawne
- ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC) – ma na celu zapewnienie cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym, a w szczególności: niezakłóconego świadczenia usług kluczowych i usług cyfrowych. osiągnięcie odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych służących do świadczenia tych usług.
- NIS2 – podmioty kluczowe i ważne będą musiały wprowadzić odpowiednie i proporcjonalne środki techniczne, operacyjne i organizacyjne w celu zarządzania ryzykiem bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych.
Integracja bezpieczeństwa OT i IT
Zabezpieczenie sieci IT i OT przed zaawansowanymi zagrożeniami wymaga złożonego podejścia. To znaczy, że wszystkie narzędzia chroniące sieci OT i IT powinny być ściśle zintegrowane i móc dzielić się informacjami w czasie rzeczywistym. W przypadku wykrycia zagrożenia umożliwia to automatyczną reakcję wielu rozwiązań bezpieczeństwa w infrastrukturze organizacji.
W kontekście bezpieczeństwa infrastruktury OT, warto skupić się na kilku najważniejszych aspektach:
- Wiedza i widoczność, czyli pasywne wykrywanie urządzeń bazujące na monitorowaniu komunikacji pomiędzy systemami sterowania a urządzeniami OT/IoT. Pełny wgląd we wszystkie zdarzenia i alerty, pochodzące z sieci produkcyjnych, w centrum zarządzania bezpieczeństwem, Security Operation Center (SOC)
- Wykrywanie zagrożeń – przede wszystkim szczegółowa analiza danych przesyłanych w sieciach przemysłowych i protokołach ICS. Ponadto zarządzanie zagrożeniami i ryzykiem dzięki korelacji wielu technik wykrywania ataków: sygnatury, wskaźniki naruszeń bezpieczeństwa (IoC), uczenie maszynowe
- Monitorowanie i kontrola dostępu, czyli zarządzanie użytkownikami, hasłami i dostępem do sieci przemysłowych, rejestrowanie aktywności (zmiany konfiguracyjne, aktualizacje, itp.) podczas zarządzania systemami kontrolującymi procesy produkcyjne i sterownikami urządzeń, kontrola i rozliczanie działań firm serwisujących i zewnętrznych użytkowników mających dostęp do sieci produkcyjnej
- Śledzenie i raportowanie incydentów bezpieczeństwa – w skrócie możliwość śledzenia całego procesu komunikacji na bazie zgromadzonych danych historycznych (śledzenie ścieżki ataku)
Odpowiedź na wyzwanie
Ochrona infrastruktury przemysłowej przed cyberatakami, czyli zachowanie ciągłości działania procesów produkcyjnych.
5 kroków do bezpiecznej sieci przemysłowej
Dobrą praktyką w tym kontekście jest rozpoczęcie od wdrożenia nieinwazyjnych rozwiązań, pasywnie skanujących i monitorujących sieć przemysłową, a zakończenie na implementacji rozwiązań zarządzających komunikacją oraz dostępem i aktywnie blokujących ataki.
Wiedza
Pasywne wykrywanie urządzeń bazujące na monitorowaniu komunikacji pomiędzy systemami sterowania a urządzeniami OT/IoT. Budowanie i wizualizacja sieci połączeń, określenie punktów styku pomiędzy siecią przemysłową i sieciami IT.
Wykrywanie zagrożeń
Szczegółowa analiza danych przesyłanych w sieciach przemysłowych i protokołach ICS przez system klasy Network Detection and Response (NDR). Zarządzanie zagrożeniami i ryzykiem dzięki korelacji wielu technik wykrywania ataków: sygnatury, wskaźniki naruszeń bezpieczeństwa (IoC), uczenie maszynowe.
Monitorowanie i kontrola dostępu
Zarządzanie użytkownikami, hasłami i dostępem do sieci przemysłowych w rozwiązaniach typu Privileged Access Management (PAM). Dokładne rejestrowanie aktywności (zmiany konfiguracyjne, aktualizacje, itp.) podczas zarządzania systemami kontrolującymi procesy produkcyjne i sterownikami urządzeń.
Blokowanie zagrożeń i zarządzanie dostępem
Zastosowanie rozwiązań klasy Next Generation Firewall (NGFW) do blokowania złośliwego oprogramowania i nieautoryzowanej komunikacji w obrębie sieci przemysłowych. Segmentacja – minimalizowanie powierzchni ataku. Oddzielenie od siebie krytycznych zasobów oraz zdefiniowanie reguł dostępu pomiędzy nimi.
Pełna widoczność
Pełny wgląd we wszystkie zdarzenia i alerty, pochodzące z sieci produkcyjnych, w centrum zarządzania bezpieczeństwem, czyli Security Operation Center (SOC). Śledzenie i raportowanie incydentów bezpieczeństwa.