Ochrona przed zaawansowanymi zagrożeniami wymaga automatyzacji i integracji wszystkich rozwiązań zabezpieczających, ponieważ konsekwencje udanego włamania do infrastruktury krytycznej są poważne. Należy je ograniczyć do minimum zapewniając organizacji odpowiedną architekturę i rozwiązania.

Integracja bezpieczeństwa OT i IT

Zabezpieczenie sieci IT i OT przed zaawansowanymi zagrożeniami wymaga złożonego podejścia. Wszystkie narzędzia chroniące sieci OT i IT powinny być ściśle zintegrowane i móc dzielić się informacjami w czasie rzeczywistym. W przypadku wykrycia zagrożenia umożliwia to automatyczną reakcję wielu rozwiązań bezpieczeństwa w infrastrukturze organizacji.

Rozwiązania Fortinet Security Fabric zapewniają zintegrowaną ochronę  na wielu płaszczyznach korporacyjnych sieci OT i IT.

Skuteczna kontrola dostępu do zasobów

Firmy coraz częściej decydują się na zmiany procesów, które wymagają bezprzewodowego i/lub zdalnego dostępu, zarówno dla pracowników, jak i użytkowników zewnętrznych, którzy muszą korzystać z sieci korporacyjnej. Takie środowiska wymagają szczególnej uwagi w zakresie kontroli dostępu.

Aby zapobiec nieautoryzowanym połączeniom do zasobów sieciowych, organizacje mogą wykorzystać narzędzia Fortinet Security Fabric. Dobrym przykładem jest FortiAuthenticator, który ułatwia tworzenie polityk dostępu opartych na rolach oraz uwierzytelnianie wieloskładnikowe. FortiAP i FortiSwitch zapewniają bezpieczny dostęp do sieci bezprzewodowych i przewodowych. Oba urządzenia mogą być przeznaczone zarówno dla środowisk operacyjnych i produkcji przemysłowej – występują w wersji ze wzmocnioną obudową, umożliwiającą wdrożenie w ekstremalnych środowiskach produkcyjnych i magazynowych.

Wykorzystanie segmentacji sieci do kontroli ruchu pomiędzy obszarami IT / OT

Dzięki wykorzystaniu urządzeń typu Next Generation Firewall (NGFW) od Fortinet zyskujemy możliwość monitorowania i ograniczenia ruchu sieciowego tak, aby dopuszczać do korporacyjnej sieci OT jedynie wymagane protokoły.

Technologie Sandboxing i Deception

Żadne rozwiązanie bezpieczeństwa nie jest w stanie zapewnić pełnej wykrywalności, zwłaszcza w aspekcie ataków zero-day. Dlatego zalecane jest wdrożenie w organizacji rozwiązań zapobiegających dotarciu nieznanych zagrożeń do jej systemów.

W Fortinet Security Fabric z pomocą w tym zakresie przychodzą:

  • FortiSandbox – analizuje dane ze zintegrowanych systemów bezpieczeństwa i testuje je w wyizolowanym środowisku.
  • FortiDeceptor – stymuluje  specyficzne dla środowisk OT maszyny i aplikacje, mając na celu przyciągnięcie intruzów i rozpoznanie  niebezpiecznych zachowań.

Naruszenie bezpieczeństwa sieci w obszarze OT niesie ze sobą poważne skutki. Dlatego tak ważne jest wdrożenie w organizacji rozwiązań, które zawierają najlepsze w swojej klasie podejścia do zaawansowanego wykrywania ryzyk, i które ściśle integrują się w celu poprawy widoczności i zautomatyzowanej reakcji na zagrożenia.

Jeśli jesteś zainteresowany indywidualną prezentacją rozwiązań dla bezpieczeństwa sieci w obszarze OT – napisz do nas!