Pierwotnie nabór wniosków miał trwać do końca września 2023 roku, ale Centrum Projektów Polska Cyfrowa, czyli organizator programu ze strony rządowej, poinformowało o wydłużeniu tego terminu do 13 października. W ramach programu jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości od 200 do 850 tys. zł.

Co to jest „Cyberbezpieczny Samorząd”?

Program Cyberbezpieczny Samorząd to wsparcie finansowe dla samorządów w obszarze cyberbezpieczeństwa. Inicjatywa rządu ma pozwolić jednostkom samorządowym na inwestycje w nowoczesne rozwiązania zwiększające odporność na ataki i reagowanie na incydenty w systemach informatycznych. Celem programu jest także zwiększenie świadomości w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz wspieranie rozwoju odpowiednich kompetencji w tym obszarze.

Projekt jest realizowany na terenie całego kraju. Objęte nim zostały wszystkie jednostki samorządowe tj. 2 477 gmin, 314 powiatów, 16 województw (łącznie 2 807 JST).

Jednostki samorządowe mogą wykorzystać pozyskane fundusze na opracowanie, wdrożenie i certyfikację procedur z zakresu zarządzania bezpieczeństwem informacji, specjalistyczne szkolenia oraz na zakup, wdrożenie i konfigurację systemów, urządzeń i usług mających na celu podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa.

Na co wykorzystać dofinansowanie w ramach programu „Cyberbezpieczny Samorząd”?

Przede wszystkim warto zrobić przegląd posiadanej infrastruktury informatycznej i systemów cyberbezpieczeństwa. Taki audyt pomoże wskazać, które obszary są najistotniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa i którymi warto się zająć w pierwszej kolejności. Z punktu widzenia regulaminu programu szczególnie promowane są rozwiązania zapewniające monitoring sieci oraz systemy monitorujące i alarmujące o incydentach bezpieczeństwa. Warto w takiej sytuacji skorzystać ze wsparcia specjalistów, którzy podpowiedzą jakie rozwiązania będą w konkretnej sytuacji najlepsze.

Jako Softinet mamy w swojej ofercie wiele rozwiązań, które można zakupić w ramach programu „Cyberbezpieczny samorząd”. Szczególnie polecamy systemy SIEM, SOAR oraz NDR. Jeśli chcesz wiedzieć więcej kliknij w poniższy link.