O Respect Energy
Respect Energy to dynamicznie rozwijająca się polska firma, która specjalizuje się w sprzedaży i dystrybucji energii pochodzącej wyłącznie z odnawialnych źródeł energii (OZE). Firma, działając na rynku energetycznym, koncentruje się na promowaniu zrównoważonego rozwoju oraz aktywnym wspieraniu transformacji energetycznej w Polsce i na świecie.
Kluczowym elementem strategii Respect Energy jest dążenie do zwiększenia udziału zielonej energii w polskim miksie energetycznym. Firma realizuje ten cel poprzez inwestycje w nowoczesne technologie oraz projekty związane z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak farmy wiatrowe, fotowoltaiczne i wodne. Dzięki tym inwestycjom Respect Energy może dostarczać czystą energię do swoich klientów, zarówno indywidualnych, jak i biznesowych, przyczyniając się tym samym do ograniczenia emisji CO2 i ochrony środowiska.
W perspektywie długoterminowej Respect Energy planuje dalszy rozwój poprzez rozszerzanie swojego portfolio projektów OZE oraz zwiększanie skali działania na rynkach międzynarodowych. Firma dąży do tego, aby stać się liderem w sektorze zielonej energii, oferując rozwiązania, które są nie tylko korzystne ekonomicznie, ale przede wszystkim przyjazne dla środowiska.
Respect Energy to firma, która rozwija się bardzo dynamicznie budując własne elektrownie wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Rozwój ten i rozproszona struktura wymaga rozwiązań sieciowych na najwyższym poziomie, które byłyby skalowalne, efektywne i łatwe z zarządzaniu.
Instalacja i konfiguracja Extreme Site-Engine w Respect Energy
Respect Energy potrzebował przenieść zarządzanie siecią do chmury i w to wymaganie rozwiązania Extreme Networks wpasowało się idealnie ze swoim OneCloud. Softinet jako pierwsza w Polsce firma wdrożyła dla Respect Energy ExtremeCloud IQ Site Engine w środowisku chmurowym Azure. To rozwiązanie znakomicie upraszcza i usprawnia operacje IT. Zapewnia kompleksowe zarządzanie siecią, a także automatyzację zadań, analizę sieci.
Dzięki funkcjonalności ZTP+ (Zero Touch Provisioning) możemy skonfigurować dowolną liczbę przełączników w tym samym czasie. Dzięki temu byliśmy w stanie wykonać to wdrożenie 10x szybciej, niż gdybyśmy to robili metodą tradycyjną. Podobnie wyglądało to z konfiguracją punktów dostępowych.
Instalacja i konfiguracja reguł i polityk ExtremeControl (NAC)
Respect Energy poza wdrożeniem infrastruktury sieciowej i zarządzaniem nim z chmury potrzebował również zwiększenia bezpieczeństwa poprzez uruchomienie kontroli dostępu. Dlatego też w ramach naszego projektu wdrożyliśmy rozwiązanie ExtremeControl, które jest dostępne jako część ExtremeCloud IQ Site Engine. Po włączeniu zabezpieczeń dostępu w ExtremeControl zapewnia ona kontrolę dostępu do sieci opartą na rolach (Network Access Control) dla wszystkich urządzeń, w tym urządzeń sieciowych innych firm. Aplikacja w bezpieczny sposób umożliwia korzystanie z rozwiązań BYOD (bring your own device), dostęp dla gości i kontrolę urządzeń IoT w celu ochrony sieci przed zagrożeniami zewnętrznymi i ochrony danych firmowych poprzez proaktywne zapobieganie nieautoryzowanym użytkownikom i zagrożonym punktom końcowym przed dostępem do sieci. Użytkownicy mogą centralnie zarządzać szczegółowymi politykami i definiować je w celu spełnienia wymogów dotyczących zgodności, lokalizowania, uwierzytelniania i stosowania ukierunkowanych polityk do użytkowników i urządzeń. ExtremeControl został zintegrowany z Entra ID (Azure ID), czyli bazą użytkowników w Azure.
Dzięki dostępnej integracji z Fortinet całe środowisko Extreme zostało połączone z firewallami FortiGate, które zostały zainstalowane na brzegu sieci. To zapewniło stałą ochronę sieci przed zagrożeniami z zewnątrz.
Przygotowanie szablonów automatyzacji zadań w Extreme Site-Engine
Dzięki wdrożeniu Extreme Site-Engine i ExtremeControl na przełącznikach zostały skonfigurowane reguły ACL (access control list) dużo szybciej i efektywniej niż gdybyśmy robili to tradycyjną metodą, czyli poprzez logowanie się na wszystkich przełącznikach i nadpisywanie skryptu.
Przygotowaliśmy również harmonogramy aktualizacji oprogramowania sprzętowego na przełącznikach oraz punktach dostępowych. To również okazało się kilkukrotnie szybsze niż gdybyśmy nie wdrożyli rozwiązań Extreme Networks.
Efekty wdrożenia rozwiązań Extreme Networks w Respect Energy
Dzięki wdrożeniu przełączników, punktów dostępowych Extreme Networks oraz ExtremeCloud IQ Site-Engine oraz ExtremeControl możliwe było uruchomienie środowiska sieciowego w nowej siedzibie firmy w bardzo krótkim czasie. Wygenerowaliśmy również znaczne oszczędności w czasie pracy zespołu IT, który dzięki znacznie prostszemu zarządzaniu środowiskiem był w stanie zająć się innymi kwestiami. Znacząco zmniejszyła się również liczba jakichkolwiek incydentów i kwestii związanych z naprawami czy wymianami sprzętu. Usterkowość urządzeń Extreme Networks jest na poziomie bliskim zera co bardzo często podkreślają administratorzy sieci.